ELM - Leading environmental innovation
מנהלים חדשנות סביבתית
קרקעות מזוהמות

ליווי וטיפול בקרקע מזוהמת

קרקעות מזוהמות
חברת ELM מספקת שירותי יעוץ, ליווי ופיקוח בנושא קרקעות מזוהמות. קרקע מזוהמת היא קרקע המכילה חומרים ממקור חיצוני העלולים לפגוע בסביבה או בבריאות האדם.

מהי קרקע מזוהמת?

קרקע מזוהמת היא קרקע המכילה חומרים ממקור חיצוני העלולים לפגוע בסביבה או בבריאות האדם. חומרים אלה הם בדרך כלל פחממנים ממקור דלקים (TPH), מתכות  וחומרי הדברה.

שירותים מקיפים לטיפול בקרקעות מזוהמות

 • התמודדות עם דרישות המשרד להגנת הסביבה או הרשות המקומית
 • ביצוע חקירת קרקע משלב האפיון התאורטי (סקר היסטורי phase I)
 • הכנה של תוכנית דיגום לקרקע וגז קרקע
 • ליווי יזמים בבנייה לקבלת אישור איכות הסביבה בעירייה
 • ביצוע חקירת קרקע באמצעות מכונת קידוח ייעודית וצוות דוגמים בעלי הסמכה של הרשות הלאומית להסמכת מעבדות ILAC
 • אנליזות לדגימות קרקע וגז קרקע במעבדה מוסמכת ע"י הרשות הלאומית להסמכת מעבדות או מעבדה בעלת הסמכה מקבילה בחו"ל ILAC
 • תכנון וביצוע שיקום קרקע: ליווי חפירת קרקע מזוהמת, ביצוע דיגום מוודא בבור החפירה, סיוע בבחירת יעדי טיפול מאושרים, ליווי בקבלת אישור מנהל לפינוי מהמשרד להגנת הסביבה, קבלת אישור לסיום החקירה NFA או קבלת אישור לדחיית הטיפול
 • פיקוח עליון על ביצוע סקרי קרקע, פיקוח עליון על פרויקט שיקום קרקע ומי תהום
 • ליווי סביבתי למניעת זיהום קרקע במקור – מניעת זיהום קרקע בתעשייה

חקירת קרקע

הדרישה לחקירת קרקע מגיעה בדרך כלל במסגרת היתרי בניה, רישיונות עסק והיתרים דומים. במפעלים גדולים הדרישה יכולה להגיע גם מתוקף מדיניות המשרד להגנת הסביבה.

זיהוי של זיהום קרקע ואפיונו נעשה בכמה שלבים:

 1. סקר היסטורי – חקירה של שימושי הקרקע בעבר, איתור נקודות פוטנציאליות לזיהום על סמך הפעילות באתר, סוג הקרקע ותנאי השטח ועוד. הסקר מתבצע ע"י יועץ סביבה עפ"י הנחיות המשרד להגנת הסביבה.
 2. סקר קרקע וגז קרקע – בדיקה פיזית של הקרקע שמתבצעת ע"י דיגום הרכב הגזים בעומק הקרקע וריכוז המזהמים הפוטנציאליים בקרקע עצמה בעומקים שונים. הבדיקה דורשת אישורים של המשרד להגנת הסביבה, ניהול הסקר ע"י יועץ סביבה, דיגום ואנליזה של הדגימות ע"י מעבדות מוסמכות.

על מנת שהמשרד להגנת הסביבה יקבל את תוצאות והמלצות סקר הקרקע, כל העבודה צריכה להיעשות בתיאום אתם ותוך הקפדה על ההנחיות המפורסמות ע"י אגף קרקעות.

​ ​איך מטפלים בזיהום קרקע?

במידה ובחקירת הקרקע התגלה שאכן קיים זיהום באתר מסוים ניתן לפעול במספר אופנים:

 • ביצוע סקר סיכונים – על מנת להראות שהזיהום בקרקע לא מהווה סכנה. במידה והמשרד להגנת הסביבה מקבל את מסקנות הסקר, יינתן מכתב NFA (No further action) שמשמעו שאין צורך בפעולה נוספת וניתן להשאיר את הזיהום במקום ללא טיפול.
 • דחיית טיפול ב-7 שנים עפ"י מודל התעדוף הרגולטורי – במידה והזיהום הוא בשטח קטן במספר מוקדים מצומצם, ניתן לחשב ציון שמבטא את דחיפות הטיפול באתר. הציון מחושב ע"י מילוי שאלון עם פרטים לגבי האתר, כאשר לכל שאלה יש ניקוד מסוים. ככל שהציון המתקבל נמוך יותר כך רמת הסיכון ודחיפות הטיפול יורדת.
 • טיפול באתר – ישנן מספר שיטות שמאפשרות לטפל בזיהום באתר עצמו. לרוב אלה תהליכים שלוקחים זמן רב ולכן לא יתאימו במקרים בהם יש דחיפות בקבלת אתר נקי מזיהום.
 • טיפול מחוץ לאתר – חפירת הקרקע המזוהמת והעברתה לאחד מאתרי הטיפול הביולוגי, תרמי, שטיפה וכדומה.
 • הטמנה – חפירת הקרקע המזוהמת והעברתה לאתר הטמנה. פתרון זה הוא היקר ביותר ומוצע במקרים בהם אין אפשרות לטפל בזיהום בדרכים אחרות.

כמובן, כל התהליכים האלה חייבים להתבצע בתיאום עם המשרד להגנת הסביבה.

מניעת זיהום קרקע בתעשייה

מכיוון שבתעשייה נעשה שימוש רב בחומרים כימיים שונים (שמנים, דלקים, ממסים אורגניים, חומצות, מתכות)  פעילות תעשייתית היא אחד הגורמים העיקריים לזיהום קרקע.

המפעלים המזהמים הם לאו דווקא המפעלים הגדולים עליהם שומעים בתקשורת. לעיתים קרובות מדובר במפעלים קטנים שללא ידיעה גורמים לזיהום רב. ברוב המקרים הזיהום לא נגרם בזדון אלא מחוסר ידע ומודעות. בעבר לא הייתה מודעות לנושא ולכן בהרבה עסקים ותיקים ישנם זיהומים ישנים שיושבים בקרקע ובמקרה החמור יותר, מתפשטים ומזהמים את מי התהום בסביבה.

מכיוון שבעסקים קטנים ובינוניים לרוב אין תפקיד של אחראי איכות סביבה, לעיתים קרובות חסר ידע מקצועי שיכול היה למנוע את הזיהום.

​איך המזהמים מגיעים לקרקע ואיך אפשר למנוע זאת?

דרכם של המזהמים לקרקע קלה: תקלות שונות, שפיכות, הטמנת וסילוק פסולות פיראטית, אחזקת חומרים מסוכנים ללא מאצרה מתאימה עלולים לגרום ליצירת תשטיפים של חומרים מסוכנים המזהמים את הקרקע ואת מי התהום.

מקור נוסף לזיהום הקרקע הוא תחנות תדלוק פנימיות. לרוב הזיהום נגרם מדליפות של מכלי דלק והצנרת התת קרקעיים. בעבר הפיקוח על תחנות אלו היה נמוך מה שהביא להמון תחנות תדלוק שלא עומדות בסטנדרטים של היום, ולכן עלולות להביא לזיהום קרקע ומי תהום.

ניתן למנוע את כל המצבים האלה ע"י הקפדה על כמה כללים:

 • אחזקה של כל החומרים המסוכנים בהתאם להנחיות: בתוך מחסני חומרים מסוכנים, בתוך מאצרות לכל חבית, וידוא תקינות של המכלים, להימנע מגריפת מי שטיפה שמכילים חומרים תעשייתיים (למשל שמנים) לקרקע.
 • במקרה של תקלה או שפיכה של חומרים מזהמים, יש לספוג/לנגב/לחפור את החומר ולפנות לאתר מתאים עפ"י החוק.
 • במקרה בו מחזיקים תחנת תדלוק פנימית יש לוודא שהיא עומדת בכל הדרישות של המשרד להגנת הסביבה ורישיון העסק: חיפוי רצפה באזור התפעול, ניקוז תשטיפים, מפריד שמן ודלק תקני, בדיקות תקינות מכלים וצנרת ועוד.

לעבוד עם היועצים של ELM

חברת ELM מציעה לכם צוות של יועצים המתמחים בקרקעות מזוהמות. אנו מסייעים ללקוחותינו להתנהל נכון מבחינה סביבתית כדי למנוע זיהום של הקרקע והסביבה ולמנוע הוצאות כבדות על טיפול בהמשך. אם נדרשתם לבצע בדיקת קרקע או לטפל בקרקע מזוהמת שברשותכם.

צרו עמנו קשר ונשמח לסייע.

נעים להכיר: ELM חברה להנדסה סביבתית שבאה לעבוד בשבילכם

נאמנות

אנחנו מלווים כל פרוייקט בתהליך, צעד אחרי צעד וחשוב לנו שהוא יהיה לשביעות רצון מלאה של הלקוחות. אנחנו מלווים כל לקוח וכל לקוחה ומקפידים על זמינות מקסימלית לכל אורך הדרך ועד סיום העבודה.

מקצועיות

אנחנו עובדים עם הטובים והטובות ביותר. הצוות שלנו עמל על מחקר וירידה לשורש כל סוגיה במטרה למצוא את מקור הבעיה ולהציע פתרונות. כל פתרון שאנו מציעים נשען על הניסיון שלנו, הידע שלנו והמיומנויות הייחודיות שלנו.

אנשים

אנחנו מגיעים לשטח, נפגשים עם הגורמים הרלבנטיים ועושים הכל כדי לבצע את העבודה שלנו עם חיוך. אנחנו אוהבים אנשים, אוהבים שיתופי פעולה ומאמינים שביחד אפשר להגיע רחוק.

ניסיון עשיר ומגוון

יש לנו ניסיון של מאות פרוייקטים ברחבי הארץ. עם הניסיון העשיר הזה אנחנו מגיעים לכל פרויקט וכל ארגון ומספקים פתרונות מותאמים לעמידה ברגולציה, לניהול נכון ולחיסכון.

מבט של 360 מעלות

כל בעיה שמגיעה לפתחנו זוכה להתייחסות רצינית, מקצועית ומעמיקה. אנחנו עושים את המיטב כדי לנתח את הבעיה ולהביא לשולחן את מגוון האפשרויות והפתרונות המקיפים והגמישים.

יש לכם מקום בטוח לניהול סביבתי.

אנחנו כאן בשבילכם. רוצים להתייעץ, לשאול, להיפגש? דברו איתנו.

פתרון מותאם ומדויק לכל בעיה סביבתית

ELM הנדסת סביבה נותנת שירותי יעוץ סביבתי למגוון לקוחות, תוך מתן תשומת לב אישית והתאמת הפתרון לכל לקוח. בעזרת צוות המומחים שלנו, אנו מעניקים ללקוחותינו מענה הוליסטי למכלול הבעיות והתהליכים הסביבתיים.

יש לנו ניסיון רב באפיון גורמי הזיהום וניתוח מיטבי של הצרכים. אנחנו גאים לקחת חלק בשיפור התנהלותם הסביבתית של לקוחותינו, תוך חסכון כספי משמעותי, התייעלות ועמידה בדרישות הרגולטוריות.

דילוג לתוכן